23 KWIETNIA – Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich

23 kwietnia to szczególna data w historii literatury światowej – rocznica śmierci  Miguel de Cervantesa, Williama Shakespeare’a.

23 kwietnia jest w Katalonii hucznie obchodzonym świętem narodowym. Jest to dzień świętego Jerzego, patrona Katalonii. Zgodnie z tradycją w Katalonii obdarowywano w ten dzień kobiety czerwonymi różami mającymi symbolizować krew smoka pokonanego przez świętego Jerzego. Później kobiety zaczęły odwzajemniać się mężczyznom podarunkami w postaci książek.

W 1926 roku wydawca, Vincente Clavel Andres, zaproponował ustanowienie Dnia Książki. DzieńKsiążki był w Hiszpanii obchodzony już w 1930 roku, a od 2007 także w Polsce. W związku z rosnącym sukcesem Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich UNESCO stworzyło tytuł Światowej Stolicy Książki, który jako pierwsze miasto otrzymał Madryt. W Polsce Wrocław pełnił funkcję Stolicy Książki w 2016 roku.

Pierwsza międzynarodowa konwencja, której przedmiotem była ochrona praw autorskich dzieł literackich i artystycznych, pochodzi z roku 1886. W 1956 roku zaczęła obowiązywać Powszechna Konwencja ds. Copyright. Znak copyright, czyli zastrzeżenia praw autorskich, możemy zobaczyć na różnego rodzaju wydawnictwach: książkach, filmach, płytach itd.

Wróć