Biblioteka

Biblioteka szkolna czynna jest w godzinach: poniedziałek – czwartek 8.00 – 15.30, piątek 8.00 – 14.00. Jest to pracownia składająca się z wypożyczalni i czytelni. W czytelni znajdują się 4 stanowiska komputerowe z dostępem do internetu. Korzystanie z nich jest bezpłatne.

Księgozbiór biblioteki liczy 14239 pozycji, jego udostępnianie odbywa się za pomocą systemu komputerowego Mol. Bogate są zbiory książek popularnonaukowych, czasopism oraz audiowizualne: płyty DVD, CD.

Biblioteka szkolna organizuje wiele akcji mających na celu upowszechnianie czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży. Współpracując z nauczycielami różnych przedmiotów, wychowawcami oraz innymi instytucjami organizuje konkursy, wystawy, imprezy czytelnicze.

Rok szkolny 2017/2018

Urodziny Kubusia Puchatka

18 stycznia 2018 r. klasa 3 F świętowała w bibliotece szkolnej urodziny Kubusia Puchatka na pamiątkę urodzin twórcy tej ulubionej postaci bajkowej  – Alana Aleksandra Milne.  Uczniowie zmierzyli się z quizem ze znajomości treści książki, rozwiązali krzyżówkę, z uwagą wysłuchali zabawnego wiersza autorstwa A.A. Milne  Trzy liski. Na zakończenie urodzin dzieci odśpiewały misiowi gromkie Sto lat, a ten zrewanżował się słodkim poczęstunkiem.

Urodziny Pluszowego Misia

29 listopada 2017 r. klasa 1e oraz uczniowie zerówki świętowali urodziny Pluszowego Misia w filii nr 11 Miejskiej Biblioteki Publicznej, gdzie zaprosiła ich pani z biblioteki szkolnej. Dzieci z uwagą wysłuchały fragmentu książki Janiny Porazińskiej pt. Pamiętnik czarnego noska, a następnie wzięły udział w ciekawych zabawach ruchowych i edukacyjnych. Na zakończenie zajęć otrzymały papierowe misie do kolorowania oraz małe co nieco.

Pierwszaki w bibliotece

W listopadzie najmłodsi uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w swoim pierwszym spotkaniu z biblioteką szkolną. Zapoznali się z regulaminem, zwiedzili pomieszczenia biblioteki oraz rozmawiali o tym, dlaczego warto czytać książki. Uroczystym momentem było pasowanie na czytelnika i złożenie przysięgi. Każdy uczeń samodzielnie wypożyczył książkę, a na pamiątkę otrzymał imienną zakładkę.

 

 

Urodziny Astrid Lindgren

14 listopada 2017 r. przypadała 110 rocznica urodzin znanej szwedzkiej pisarki Astrid Lindgren. Z tej okazji panie z biblioteki szkolnej zaprosiły do wspólnego świętowania dzieci z klasy III e i III g wraz z wychowawcami p. Anną Sroką  oraz p. Agnieszką Żelichowską. Na początku spotkania p. Wiesława Scelina oraz p. Iwona Bujak zapoznały uczniów z życiorysem i twórczością Astrid Lindgren oraz poprzez prezentacje multimedialną wprowadziły wszystkich uczestników w niezwykły świat małej szwedzkiej miejscowościBullerbyn.  Kolejnym etapem wspólnej zabawy był konkurs wiedzy, w którym trzecioklasiści mogli pochwalić się znajomością lektury pt. Dzieci z Bullerbyn. Wzbudził on wiele pozytywnych emocji, tym bardziej, że każdy uczestnik otrzymał słodki prezent. Na zakończenie uczniowie pod kierownictwem swoich wychowawców uczestniczyli w grach ruchowych, które wzorowane były na zabawach dzieci z Bullerbyn.

Wizyta klasy 4e w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej 

10 listopada 2017 r. w ramach cyklu zajęć promujących biblioteki pozaszkolne klasa 4e z wychowawczynią panią Joanną Śliwińską i panią Wiesławą Sceliną z biblioteki szkolnej odwiedziły Wojewódzką Bibliotekę Publiczną. Uczniowie wysłuchali prelekcji na temat zasobów Działu Zbiorów Zabytkowych i Regionalnych, który liczy on ponad 2 tys. druków, rękopisów, nut, map pochodzących z lat 1500 – 1900. Dzieci z zainteresowaniem oglądały prezentowane zbiory. Duże wrażenie zrobiła na nich Mediateka dysponująca15 tys.  książek, bogatymi zbiorami gier planszowych, komputerowych, płyt CD, DVD, czasopism oraz dział Książki mówionej liczący ponad 2,5 tys. audiobooków.

Na zakończenie spotkania uczniowie zwiedzili Wypożyczalnię Ogólną i zapoznali się z komputerowym systemem wyszukiwania książek.

Bajeczny poniedziałek w czytelni szkolnej

5 listopada obchodzony jest jako Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek, aby go uczcić panie z biblioteki szkolnej przygotowały cykl imprez dla uczniów klas drugich.

Z tej okazji dzieci przebrały się w przepiękne bajkowe stroje, przyniosły swoje ulubione książeczki i maskotki. Szczególnie barwnie zaprezentowała się klasa II B.

Na początku spotkania uczniowie opowiadali o swoich ulubionych postaciach bajkowych, następnie wysłuchali fragmentów bajek czytanych przez zaproszonych gości – panią wicedyrektor Małgorzatę Kargulewicz i panią Małgorzatę Ciruk, kierowniczkę świetlicy. Wiele emocji wzbudził quiz ze znajomości treści bajek oraz zabawa w Kopciuszka.

Wizyta w bibliotece była też okazją do obejrzenia wystawy książek oraz ilustracji przedstawiających bajkowe postaci. Na zakończenie spotkania każdy uczeń mógł sobie wypożyczyć książeczkę z bajkami.

Biblioteka – dobre miejsce dla człowieka

W konkursie na wiersz lub fraszkę o bibliotece zwyciężył utwór pt. Biblioteka - dobre miejsce dla człowieka autorstwa Weroniki Stępień z kl. VI c, podopiecznej pani Izabeli Królak.

 

Biblioteka - dobre miejsce dla człowieka

Kiedy jest mi smutno,

kiedy jest mi źle,

biorę swoje książki,

które czytać chcę.

Gdy już je przeczytam,

idę właśnie tam,

gdzie dla człowieka

najlepsze miejsce znam.

Jest to biblioteka,

mój największy skarb,

dobry dla każdego

 – najpiękniejszy raj.

Mogę w niej odpocząć

 i przeczytać też

bardzo mądre książki.

Możesz i Ty też!!!

Dużo się w niej uczę

o życiu i świecie.

Najwięcej informacji

w bibliotece znajdziecie!

Dobrze się tu czuję

i polecam Wam

jeszcze raz to miejsce,

które świetnie znam.

 

Weronice serdecznie gratulujemy!!!

Życzymy szlifowania kunsztu literackiego i kolejnych sukcesów.

 

Październik to Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych. W tym roku upłynął pod hasłem: ,,Książka nas łączy”. Z tej okazji biblioteka szkolna podjęła ciekawe działania promujące bibliotekę i czytelnictwo.

Uczniowie z klas VI-VII mieli okazję zaprezentować swoje umiejętności literackie w konkursie na wiersz lub fraszkę o bibliotece. Zwyciężył utwór pt. Biblioteka, dobre miejsce dla człowieka autorstwa Weroniki Stępień z kl.VI c.

Klasy IV b i IV h wzięły udział w zajęciach bibliotecznych. Uczniowie poznawali tajniki warsztatu informacyjnego jakim są katalogi biblioteczne. Wykorzystując zdobytą wiedzę, każdy wybrał sobie interesującą go książkę.

Na szkolnych korytarzach pojawiły się kolorowe plakaty reklamujące czytelnictwo.

Leśne opowieści 

12 października 2017 r. uczniowie z zerówki z opiekunem i panią z biblioteki szkolnej odwiedzili Filię nr 11 Miejskiej Biblioteki Publicznej. Dzieci z zainteresowaniem obejrzały przedstawienie kukiełkowe o perypetiach Basi, które stało się pretekstem do rozmów o mieszkańcach lasu i leśnych roślinach. Wiele radości sprawiła im zabawa w grzybobranie. Na koniec zajęć wszystkie dzieci z zaciekawieniem oglądały książki o leśnych roślinach i zwierzętach.

29 września przypada Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania. Święto to powstało z inicjatywy Polskiej Izby Książki i ma służyć podkreśleniu zalet głośnego czytania.

Z tej okazji biblioteka szkolna w tym dniu zorganizowała głośne czytanie dla najmłodszych uczniów naszej szkoły. Dzieci z zerówki z zaciekawieniem słuchały bajek i wierszy czytanych przez panie bibliotekarki. Wyraziły również chęć udziału w kolejnych takich spotkaniach.

Nasi uczniowie w zmaganiach konkursowych z twórczości H.Ch. Andersena.

Koło biblioteczne w Muzeum Zabawy i Zabawek na wystawie "Książka zabawka wczoraj i dziś."

Październik był Międzynarodowym Miesiącem Bibliotek Szkolnych. W 2012 roku obchodzono go pod hasłem Biblioteki szkolne – klucz do przeszłości, teraźniejszości i przyszłości. Z tej okazji biblioteka w SP 33, jak co roku, została szczególnie udekorowana i ozdobiona. Na ścianach zawisły m.in. plakaty wykonane przez uczniów, zachęcające do częstego odwiedzania tego miejsca.

Uczniowie SP 33 uczestniczyli w zajęciach edukacyjno - czytelniczych prowadzonych w Miejskiej Bibliotece Publicznej. Klasy II B, II D i II E zmagały się z odgadywaniem nazw zawodów mniej i bardziej znanych.
Klasy III A, III C i III E, bawiąc się, sprawdzały znajomość treści książki „Puc, Bursztyn i goście".

W ramach obchodów XXI Tygodnia Kultury Języka uczniowie klasy II D, IV A i V C uczestniczyli w zajęciach językowych zorganizowanych przez nauczycieli bibliotekarzy w filii nr 11 Miejskiej Biblioteki Publicznej. Drugoklasiści rozwiązywali liczne łamigłówki sprawdzające poprawność w zdaniach, tworzyli nowe wyrazy, zmagali się z językowymi „łamańcami”
i wykazywali się znajomością ortografii.
Klasa IV A spotkała się w barze Słowotworek. Dzieci musiały przyrządzić kilka oryginalnych dań: bigos z przysłów, fileta nadziewanego homonimami, sałatkę literkową, a na deser ciasto łamaniec językowy.
Uczniowie kl. V C poprawiali błędy stylistyczne w zdaniach, wyjaśniali znaczenia związków frazeologicznych i przysłów, czyli zmagając się z zawiłościami ojczystego języka, „brali byka za rogi” i „wpuszczali go w maliny”.
To były bardzo pouczające i zabawne lekcje.

Wizyta pierwszaków w szkolnej bibliotece
Dużo radosnego zamieszania zrobiły w bibliotece pierwszaki, które odwiedziły ją, aby podsumować swoje spotkanie
z książką w klasie pierwszej. Dzieci z dużą pasją i zaangażowaniem rysowały bohaterów swoich ulubionych lektur. Wszystkie prace zostały wyeksponowane w bibliotecznej galerii.