Biblioteka

Biblioteka szkolna czynna jest w godzinach: poniedziałek – czwartek 8.00 – 15.30, piątek 8.00 – 14.00. Jest to pracownia składająca się z wypożyczalni i czytelni. W czytelni znajdują się 4 stanowiska komputerowe z dostępem do internetu. Korzystanie z nich jest bezpłatne.

Księgozbiór biblioteki liczy 14239 pozycji, jego udostępnianie odbywa się za pomocą systemu komputerowego Mol. Bogate są zbiory książek popularnonaukowych, czasopism oraz audiowizualne: płyty DVD, CD.

Biblioteka szkolna organizuje wiele akcji mających na celu upowszechnianie czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży. Współpracując z nauczycielami różnych przedmiotów, wychowawcami oraz innymi instytucjami organizuje konkursy, wystawy, imprezy czytelnicze.

Rok szkolny 2019/2020

Wypożycz sobie prezent na święta

Święta już blisko, ale zanim naprawdę nadejdą,

Ty już dziś możesz otworzyć swoją pierwszą świąteczną paczkę…

Biblioteka szkolna po raz kolejny zaprasza do udziału w akcji

Wypożycz sobie prezent na święta

Przyjdź do biblioteki i spośród wielu barwnych paczek z kolorowymi wstążkami wybierz tę jedną.

Liczba paczek limitowana!

 

Wyniki Szkolnego Konkursu Plastycznego ,,Mój pluszowy miś”

2 grudnia 2019 r. w czytelni szkolnej odbyło się rozstrzygnięcie Szkolnego Konkursu Plastycznego Mój pluszowy miś. Do biblioteki wpłynęły prace, przedstawiające literackie postacie misiów. Organizatorów zaskoczyła ilość prac dostarczonych na konkurs, pomysłowość prezentacji i użycie różnorodnych technik. Jury w każdej kategorii wiekowej przyznało nagrody i wyróżnienia.

Wyniki konkursu:

Klasa 0

I miejsce – Nurkowska Maja

II miejsce – Bera Igor

III miejsce – Kowalska Antonina

Wyróżnienia: Lulek Róża, Kowalczyk Klaudia, Szyba Weronika, Wagner Szymon, Wdowski Antoni

Klasy I

I miejsce – Jagiełko Julia z klasy I c

II miejsce – Jarząb Bartosz z klasy I a

III miejsce – Pietrzykowska Kaja z klasy I b

Wyróżnienia: Sukiennik Malwina z klasy I c, Brzezińska Aleksandra z klasy I a, Bernatek Jan z klasy Ic, Śmiałowska Emilia z klasy I c, Sikora Maja z klasy I b.

Klasy II

I miejsce – Jonko Hanna z klasy II c

II miejsce – Pietrzykowska Laura z klasy II a

III miejsce – Wójcikowska Lena z klasy II c

Wyróżnienia: Piłat Oliwia z klasy II a, Sutowicz Jan z klasy II c, Wójcik Tomasz z klasy II b, Jonko Adam z klasy II c, Wójtowicz Nikola z klasy II b.

Klasy III

I miejsce – Skrzyniarz Julia z klasy III d

II miejsce – Drapała Amelia z klasy III e

III miejsce – Manecki Bartłomiej z klasy III a

Wyróżnienia: Kmieć Michalina z klasy III e, Jarosz Filip z klasy III b, Bochenek Artur z klasy III a, Górnisiewicz Filip z klasy III d, Starz Magdalena z klasy III a.

GRATULUJEMYJ

Dzień Pluszowego Misia

25 listopada 2019 r. z okazji Międzynarodowego Dnia Pluszowego Misia biblioteka szkolna przygotowała wiele atrakcji.

Uczniowie z klasy II e z wychowawcą - panią Anetą Golą-Małek i panią z biblioteki szkolnej odwiedzili Filię nr 11 Miejskiej Biblioteki Publicznej. Dzieci przybyły na spotkanie ze swoimi pluszowymi misiami. Uczestniczyły w ciekawych zabawach edukacyjnych i ruchowych. Wykazały się dużą wiedzą na temat życia niedźwiedzi. Z zakrytymi oczami ubierały misia i układały puzzle przedstawiające Kubusia Puchatka. Najwięcej emocji wzbudziły tańce z misiami.

Natomiast uczniowie klasy I a z panią Bożeną Pasek i klasy I d z panią Anną Sroką uczestniczyli w zajęciach w bibliotece szkolnej. Dzieci w towarzystwie swoich misiów wysłuchały historii pochodzenia Święta Pluszowego Misia. Brały udział w quizach i zabawach ruchowych. Na czas zlizywały miód z talerzyków. Opowiadały o swoich pluszakach. Śpiewały piosenki o misiach.

Życzenia dla Ojczyzny

Biblioteka szkolna włączyła się w tegoroczne obchody Święta Niepodległości. Z tej okazji panie z biblioteki wraz z polonistkami - panią Magdaleną Sławską i panią Aleksandrą Zasuń zachęciły uczniów klas IV – VIII do napisania życzeń dla Ojczyzny. Młodzież pisała je spontanicznie, na lekcji, przy okazji wizyty w bibliotece, bez wcześniejszego przygotowania.

Spotkało nas bardzo miłe zaskoczenie. Życzenia są wzruszające, inne pełne ciepła, miłości, a także niezwykle dojrzałe, jak na młodych autorów. Była to piękna lekcja patriotyzmu. Wszystkie karteczki z życzeniami zostały umieszczone na wystawie przygotowanej z okazji Święta Niepodległości.

Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych

Tegoroczny Miesiąc Bibliotek Szkolnych upłynął pod hasłem Wyobraź sobie …. W ramach tego miesiąca nauczyciele bibliotekarze podjęli wiele działań promujących bibliotekę i czytanie książek. Uczniowie wzięli udział w akcjach Biblioteka da się lubićPoszukiwacze zaginionych tytułów.

Dzieci ze świetlicy z panią Jolantą Grosicką odwiedziły czytelnię szkolną, gdzie zostały zainaugurowane Czwartkowe spotkania z książką. Lekturę czytał starszy kolega Piotr Górnisiewicz z klasy VII c.

Na szkolnych korytarzach pojawiły się kolorowe kartki reklamujące czytelnictwo. Przygotowano wystawę zapraszającą uczniów do odwiedzania biblioteki.

Dzień Postaci z Bajek

5 listopada 2019 r. obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek. To dobra okazja, aby przypomnieć sobie naszych ulubionych bajkowych bohaterów, którzy są nieodłącznym elementem dzieciństwa. Bawią, uczą i pomagają poznać prawdę o świecie i życiu.

Z tej okazji uczniowie z klasy I B i I F wraz z wychowawczyniami przybyli do biblioteki szkolnej, aby wspólnie świętować ten dzień. Pierwszaki przebrane w baśniowe stroje przyniosły ze sobą ulubione książeczki i maskotki. Pod kierunkiem pań z biblioteki wyruszyły w podróż do krainy bajek.

Na początku spotkania uczniowie zaprezentowali swoje przebrania i opowiedzieli o ulubionych postaciach bajkowych. Następnie z zaciekawieniem wysłuchali fragmentów bajek. Wiele emocji wzbudziło zgadywanie tytułów utworów na podstawie wylosowanego rekwizytu oraz zabawa w Kopciuszka.

Na koniec dzieci obejrzały wystawę książek oraz ilustracje bajkowych postaci.

Biblioteka da się lubić

18 października 2019 r. podsumowaliśmy akcję skierowaną do uczniów klas I – III, której celem było wykonanie plakatu reklamującego bibliotekę szkolną.

Wpłynęło bardzo dużo kolorowych prac. Dzieci wykazały się dużą pomysłowością i kreatywnością w sposobie promowania czytelnictwa. Najbardziej zaangażowały się klasy II e i III d wraz z wychowawcami.

Wszystkie plakaty zostały rozwieszone na szkolnych korytarzach.

Poszukiwacze zaginionych tytułów

25 października 2019 r. odbyło się podsumowanie akcji Poszukiwacze zaginionych tytułów, która miała na celu promocję czytelnictwa i biblioteki szkolnej. Uczniowie klas IV-VIII przez trzy dni odszukiwali ukryte na terenie szkoły karteczki z tytułami książek i dopisywali autorów. Akcja cieszyła się dużym zainteresowaniem i wywołała mnóstwo emocji. Uczniowie licznie zaangażowali się w poszukiwanie karteczek.

Najwięcej odpowiedzi przyniosła do biblioteki Natalia Biernat z klasy V e i zdobyła I miejsce, II miejsce zajęły: Lena Ławniczak, Wiktoria Ramiączek i Wiktoria Witkowska z klasy VI d, III miejsce zdobyły: Weronika Świetlicka, Natalia Prykan i Amelia Marwicka z klasy VI c.

Ze względu na bardzo duże zaangażowanie uczniów zostały rozlosowane dodatkowe nagrody. Nauczyciele biblioteki dziękują sponsorom upominków Galerii Echo i Pizzerii Felicita.

 

Międzynarodowy Dzień Pisania Listów

9 października 2019 r. obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Pisania Listów. Z  tej okazji nauczyciele z biblioteki zaprosili uczniów z klasy III B z wychowawczynią panią Mirosławą Skuzą do czytelni na warsztaty pisania listów.

Trzecioklasiści przypomnieli sobie podstawowe informacje dotyczące tej formy komunikacji. Każdy z uczniów miał napisać list do swojej wychowawczyni na dowolnie wybrany temat. Wszystkie prace zostały dodatkowo pięknie ozdobione i przekazane do nauczycielki.

Zajęcia miały na celu doskonalenie umiejętności pisania i adresowania korespondencji.

Dzień Głośnego Czytania

27 września 2019 r. w bibliotece szkolnej SP 33 świętowano Dzień Głośnego Czytania. Do czytelni zostali zaproszeni uczniowie z klasy I c i I e z wychowawcami.

            Panie bibliotekarki czytały fragmenty książki Waldemara Cichonia pt. Cukierku, ty łobuzie. Dzieci z zaciekawieniem słuchały o przygodach niesfornego kota imieniem Cukierek. Uczniowie w krótkiej pogadance wykazali się dużą wiedzą na temat życia i zwyczajów kotów. Pierwszaki chętnie wzięły udział w przygotowanych dla nich konkurencjach, takich jak: picie mleka ze spodeczka, zwijanie kłębka wełny, szukanie schowanej zabawki kota. Zajęcia w bibliotece dostarczyły wszystkim wiele radości.

            Na koniec dzieci wspólnie pokolorowały rysunki przedstawiające bohatera czytanego opowiadania, które będą wyeksponowane w naszej bibliotece.

Dzień Chłopaka w bibliotece

30 września 2019 r. każdy uczeń, który odwiedził bibliotekę w SP 33 otrzymał słodki upominek i życzenia od pań bibliotekarek.

BIBLIOTEKA ZAPRASZA!

Biblioteka szkolna zainaugurowała wypożyczenia w roku szkolnym 2019/2020.

ZAPRASZAMY  

poniedziałek – czwartek 8.00- 15.30

piątek 8.00-14.00

Oto pierwsi czytelnicy w nowym roku szkolnym - prezentujemy ich na zdjęciach.

Rok szkolny 2018/2019

WYNIKI SZKOLNYCH KONKURSÓW CZYTELNICZYCH

Klasa II – Z Brzechwą i Tuwimem na wesoło

I miejsce – Barbara Flouret z klasy II c

II miejsce -  Kinga Grzywalska z klasy II d

III miejsce – Kacper Banaś z klasy II e

Wyróżnienia:

Bartosz Bernatek z klasy II e

Zuzanna Pięta z klasy II b 

 

Klasa IV – Z lekturą za pan brat

I miejsce – Anna Górnisiewicz z klasy IV b

II miejsce – Zuzanna Kamizela z klasy IV a

III miejsce – Maja Woźniak z klasy IV a

Wyróżnienia:

Nadia Przybylska z klasy IV b

Antoni Szczepański z klasy IV f

Maja Kundera z klasy IV b

MISTRZ GŁOŚNEGO CZYTANIA

17 maja 2019 r. w bibliotece odbył się II Szkolny Konkurs Mistrz Głośnego Czytania. O tytuł mistrza walczyli uczniowie klas trzecich, wyłonieni w eliminacjach wewnątrzklasowych. Zadaniem uczestników było przeczytanie fragmentu losowo wybranej książki. Umiejętności czytelnicze uczniów oceniała komisja w składzie: p. L. Burzawa, p. W. Scelina, p. I. Bujak.

            Wyniki konkursu:

Mistrz Głośnego Czytania: Filip Marcisz z klasy III B

Wicemistrz:               Gabriela Tracz z klasy III B

 Iga Bocheńska z klasy III C

            Wyróżnienie:

Adam Sikora z klasy III A

Lena Krzysztofik z klasy III B

Mateusz Bartosik z klasy III B

Wszystkim uczestnikom serdecznie gratulujemy!

PRZEDSZKOLAKI W BIBLIOTECE

8 maja 2019 r. obchodziliśmy Dzień  Bibliotekarza i Bibliotek. Z tej okazji w naszej bibliotece gościliśmy dzieci z przedszkola Dzieciaki pl. Przedszkolaki zwiedziły wypożyczalnię i czytelnię. Z zachwytem wędrowały między regałami bibliotecznymi i oglądały książki. Na koniec wysłuchały wierszy Juliana Tuwima i pozostawiły piękne laurki.

Spotkania z książką

23 kwietnia przypadał Dzień Książki i Praw Autorskich. W ramach II Tygodnia Świetlicowych Spotkań z Książką pani bibliotekarka gościła w świetlicy szkolnej i czytała dzieciom baśnie oraz legendy polskie.

 

WALENTYNKOWA RANDKA w CIEMNO z KSIĄŻKĄ

Zapraszamy !!!

Przyjdź do biblioteki, wybierz zapakowaną książkę,

a więc z ukrytym tytułem i autorem, i …….    zakochaj się

w czytaniu.

Książka to przyjaciel,  który Cię nigdy nie zdradzi J )))

Akcję zaczynamy 12 lutego do wyczerpania zapasów.

                    

Wypożycz sobie prezent na święta

Święta już blisko, ale zanim naprawdę nadejdą,

Ty już dziś możesz otworzyć swoją pierwszą świąteczną paczkę…

Biblioteka szkolna zaprasza do udziału w akcji

Wypożycz sobie prezent na święta

Przyjdź do biblioteki i spośród wielu barwnych paczek z kolorowymi wstążkami wybierz tę jedną.

Liczba paczek limitowana!

Wyniki Szkolnego Konkursu Ignacy Jan Paderewski – kompozytor i polityk 

6 listopada 2018 r. odbył się Szkolny Konkurs Ignacy Jan Paderewski – kompozytor i polityk. Został on zorganizowany przez bibliotekę szkolną w dniu urodzin patrona. Umożliwił siódmo- i ósmoklasistom wykazanie się wiedzą o wybitnym Polaku, jednym z wielkich twórców Polski Niepodległej. Konkursowi towarzyszyła wystawa prac poświęcona patronowi.

Zwycięzcami zostali:

 Michał Bojar z klasy 8 b – 1. miejsce

 Mateusz Grdeń z klasy 8 c – 2. miejsce

 Natalia Madej z klasy 8 b  - 3. miejsce

Gratulujemy!

W magicznym świecie bajek 

5 listopada 2018 r. z okazji Międzynarodowego Dnia Postaci z Bajek w bibliotece szkolnej pojawili się w towarzystwie swych ulubionych maskotek i książek uczniowie klasy 1 B ubrani w piękne bajkowe kreacje. Na zajęciach czytelniczych wykazywali się znajomością treści bajek, układali bajkowe puzzle, wcielali się w postać Kopciuszka.

Udział uczniów SP 33 w obchodach Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych

W październiku 2018 r. uczniowie naszej szkoły, zachęceni przez nauczycieli – bibliotekarzy, udowadniali, chętnie fotografując się z książkami czytanymi w różnych miejscach, trafność hasła tegorocznych obchodów Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych: Książka to przyszłość. W czytelni natomiast odbył się cykl spotkań z książką i czasopismem dla uczniów klas drugich. Przygotowano także dwie wystawy propagujące czytelnictwo.

Rok szkolny 2017/2018

Udział uczniów SP 33 w XVII Ogólnopolskim Tygodniu Czytania Dzieciom

W dniach 2-10 czerwca 2018 r. w ramach Ogólnopolskiego Tygodnia Czytania Dzieciom w bibliotece szkolnej odbyły się spotkania czytelnicze z elementami bajkoterapii z udziałem uczniów klas drugich. W trakcie spotkania dzieci wysłuchały pouczającej bajki pt. Ogród Dobrych Słów. Dowiedziały się, że w ogrodzie rosną kwiaty ważnych słów – przepraszam, proszę, dziękuję, o które należy dbać w szczególny sposób – używając tylko dobrych, miłych zwrotów. Na zakończenie dzieci napisały listy, w których zastosowały piękne słowa.

Wyniki szkolnych konkursów czytelniczych:

Klasa III – Czy znasz twórczość Astrid Lindgren?

I miejsce-Katarzyna Janik z klasy III g,

II miejsce- Kinga Kozubek z klasy III e i Krzysztof Kłosowski z klasy III f

III miejsce – Julita Jończyk z klasyIII g.

 

Klasa IV – Z książką za pan brat

                    Zwycięzcy:

Gabriela Dudzik z klasyIV c,

Otylia Durlej z klasyIV a,

Gabriela Mogielska z klasyIV f,

Izabela Petz z klasyIV a,

Julia Środa z klasyIV a.

 

Klasa V – Czytam, więc wiem

I miejsce – Michał Misiuna z klasyV b,

II miejsce – Oliwia Bełczew z klasyV c i Natalia Rak z klasyV e,

III miejsce – Mikołaj Machocki z klasyV d i Joanna Lasota z klasyV b.

 

 

 

23 KWIETNIA – Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich

23 kwietnia to szczególna data w historii literatury światowej – rocznica śmierci  Miguel de Cervantesa, Williama Shakespeare’a.

23 kwietnia jest w Katalonii hucznie obchodzonym świętem narodowym. Jest to dzień świętego Jerzego, patrona Katalonii. Zgodnie z tradycją w Katalonii obdarowywano w ten dzień kobiety czerwonymi różami mającymi symbolizować krew smoka pokonanego przez świętego Jerzego. Później kobiety zaczęły odwzajemniać się mężczyznom podarunkami w postaci książek.

W 1926 roku wydawca, Vincente Clavel Andres, zaproponował ustanowienie Dnia Książki. DzieńKsiążki był w Hiszpanii obchodzony już w 1930 roku, a od 2007 także w Polsce. W związku z rosnącym sukcesem Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich UNESCO stworzyło tytuł Światowej Stolicy Książki, który jako pierwsze miasto otrzymał Madryt. W Polsce Wrocław pełnił funkcję Stolicy Książki w 2016 roku.

Pierwsza międzynarodowa konwencja, której przedmiotem była ochrona praw autorskich dzieł literackich i artystycznych, pochodzi z roku 1886. W 1956 roku zaczęła obowiązywać Powszechna Konwencja ds. Copyright. Znak copyright, czyli zastrzeżenia praw autorskich, możemy zobaczyć na różnego rodzaju wydawnictwach: książkach, filmach, płytach itd.

 

 

Miesiąc Języka Ojczystego

W dniach 21 lutego – 21 marca obchodzony był Miesiąc Języka Ojczystego. Biblioteka szkolna przygotowała z tej okazji wystawę o historii powstania języka polskiego oraz p. M. Sławska przeprowadziła cykl lekcji dla uczniów klas czwartych pod hasłem Poznajemy słowniki językowe i rzeczowe.

Mistrz Głośnego Czytania

16 marca 2018 r. uczniowie klas drugich wyłonieni w eliminacjach wewnątrzklasowych walczyli o tytuł Mistrza Głośnego Czytania. Zadaniem każdego uczestnika było przeczytanie fragmentu wylosowanej książki. Uczniów oceniała komisja w składzie: M. Ciruk, W. Scelina, M. Sławska. Konkurs zorganizowała biblioteka szkolna.

Wyniki konkursu:

Mistrz Głośnego Czytania: Gabriela Tkacz z klasy 2b,

                                                Amelia Bochenek z klasy 2b.

Vicemistrz:  Alicja Sornat z klasy 2b,

                      Kacper Żołądek z klasy 2c,

                      Filip Marcisz z klasy 2b.

Wyróżnienie: Kaja Biały z klasy 2a,

             Magda Książek z klasy 2a,

  Lena Niewczas z klasy 2c,

  Gabriela Staniec z klasy 2a.         

 

Spotkanie autorskie w bibliotece

3 marca 2018 r. obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Pisarzy.  Z tej okazji w bibliotece szkolnej odbyło się spotkanie z kielecką pisarką, autorką baśni i opowiadań – panią Ewą Ziółkowską – Darmas, w którym uczestniczyli uczniowie klasy Vd i Ve.  Autorka opowiadała o swojej twórczości, m.in. o najnowszej książce Napój miłosny opartej na motywach mitologii prasłowiańskiej. Inne utwory zaprezentowane przez gościa to baśń Wiedźma i opowiadanie Tajemnica kasztanowej alei.

W drugiej części spotkania uczniowie zadawali pisarce pytania dotyczące sztuki pisania książek, ich ilustrowania,  pytali o dzieciństwo i  lata szkolne. Spotkaniu towarzyszyła wystawa Pisarze w karykaturze.

 

 

Poznajemy biblioteki pozaszkolne

1 marca 2018 roku uczniowie klasy 4 f uczestniczyli w spotkaniu na temat: Łysa Góra – ziemia baśni i legend zorganizowanym przez Wojewódzką Bibliotekę Publiczną w Kielcach. Obejrzeli prezentację multimedialną o historii Św. Krzyża, wysłuchali historii Łyśca i Łysicy oraz powstania gołoborza. W trakcie zajęć rozwiązywali  krzyżówki, szarady, łamigłówki, wymyślali magiczne zaklęcia, mieli także niepowtarzalną okazję zobaczyć duplikat Kazań Świętokrzyskich - najstarszego zabytku piśmiennictwa polskiego z przełomu XIII/XIV wieku. Zajęciom towarzyszyła wystawa czarodziejskich akcesoriów. Wycieczka odbyła się w ramach cyklu zajęć realizowanych przez bibliotekę szkolną Poznajemy biblioteki pozaszkolne.

Urodziny Kubusia Puchatka

18 stycznia 2018 r. klasa 3 F świętowała w bibliotece szkolnej urodziny Kubusia Puchatka na pamiątkę urodzin twórcy tej ulubionej postaci bajkowej  – Alana Aleksandra Milne.  Uczniowie zmierzyli się z quizem ze znajomości treści książki, rozwiązali krzyżówkę, z uwagą wysłuchali zabawnego wiersza autorstwa A.A. Milne  Trzy liski. Na zakończenie urodzin dzieci odśpiewały misiowi gromkie Sto lat, a ten zrewanżował się słodkim poczęstunkiem.

Urodziny Pluszowego Misia

29 listopada 2017 r. klasa 1e oraz uczniowie zerówki świętowali urodziny Pluszowego Misia w filii nr 11 Miejskiej Biblioteki Publicznej, gdzie zaprosiła ich pani z biblioteki szkolnej. Dzieci z uwagą wysłuchały fragmentu książki Janiny Porazińskiej pt. Pamiętnik czarnego noska, a następnie wzięły udział w ciekawych zabawach ruchowych i edukacyjnych. Na zakończenie zajęć otrzymały papierowe misie do kolorowania oraz małe co nieco.

Pierwszaki w bibliotece

W listopadzie najmłodsi uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w swoim pierwszym spotkaniu z biblioteką szkolną. Zapoznali się z regulaminem, zwiedzili pomieszczenia biblioteki oraz rozmawiali o tym, dlaczego warto czytać książki. Uroczystym momentem było pasowanie na czytelnika i złożenie przysięgi. Każdy uczeń samodzielnie wypożyczył książkę, a na pamiątkę otrzymał imienną zakładkę.

 

 

Urodziny Astrid Lindgren

14 listopada 2017 r. przypadała 110 rocznica urodzin znanej szwedzkiej pisarki Astrid Lindgren. Z tej okazji panie z biblioteki szkolnej zaprosiły do wspólnego świętowania dzieci z klasy III e i III g wraz z wychowawcami p. Anną Sroką  oraz p. Agnieszką Żelichowską. Na początku spotkania p. Wiesława Scelina oraz p. Iwona Bujak zapoznały uczniów z życiorysem i twórczością Astrid Lindgren oraz poprzez prezentacje multimedialną wprowadziły wszystkich uczestników w niezwykły świat małej szwedzkiej miejscowościBullerbyn.  Kolejnym etapem wspólnej zabawy był konkurs wiedzy, w którym trzecioklasiści mogli pochwalić się znajomością lektury pt. Dzieci z Bullerbyn. Wzbudził on wiele pozytywnych emocji, tym bardziej, że każdy uczestnik otrzymał słodki prezent. Na zakończenie uczniowie pod kierownictwem swoich wychowawców uczestniczyli w grach ruchowych, które wzorowane były na zabawach dzieci z Bullerbyn.

Wizyta klasy 4e w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej 

10 listopada 2017 r. w ramach cyklu zajęć promujących biblioteki pozaszkolne klasa 4e z wychowawczynią panią Joanną Śliwińską i panią Wiesławą Sceliną z biblioteki szkolnej odwiedziły Wojewódzką Bibliotekę Publiczną. Uczniowie wysłuchali prelekcji na temat zasobów Działu Zbiorów Zabytkowych i Regionalnych, który liczy on ponad 2 tys. druków, rękopisów, nut, map pochodzących z lat 1500 – 1900. Dzieci z zainteresowaniem oglądały prezentowane zbiory. Duże wrażenie zrobiła na nich Mediateka dysponująca15 tys.  książek, bogatymi zbiorami gier planszowych, komputerowych, płyt CD, DVD, czasopism oraz dział Książki mówionej liczący ponad 2,5 tys. audiobooków.

Na zakończenie spotkania uczniowie zwiedzili Wypożyczalnię Ogólną i zapoznali się z komputerowym systemem wyszukiwania książek.

Bajeczny poniedziałek w czytelni szkolnej

5 listopada obchodzony jest jako Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek, aby go uczcić panie z biblioteki szkolnej przygotowały cykl imprez dla uczniów klas drugich.

Z tej okazji dzieci przebrały się w przepiękne bajkowe stroje, przyniosły swoje ulubione książeczki i maskotki. Szczególnie barwnie zaprezentowała się klasa II B.

Na początku spotkania uczniowie opowiadali o swoich ulubionych postaciach bajkowych, następnie wysłuchali fragmentów bajek czytanych przez zaproszonych gości – panią wicedyrektor Małgorzatę Kargulewicz i panią Małgorzatę Ciruk, kierowniczkę świetlicy. Wiele emocji wzbudził quiz ze znajomości treści bajek oraz zabawa w Kopciuszka.

Wizyta w bibliotece była też okazją do obejrzenia wystawy książek oraz ilustracji przedstawiających bajkowe postaci. Na zakończenie spotkania każdy uczeń mógł sobie wypożyczyć książeczkę z bajkami.

Biblioteka – dobre miejsce dla człowieka

W konkursie na wiersz lub fraszkę o bibliotece zwyciężył utwór pt. Biblioteka - dobre miejsce dla człowieka autorstwa Weroniki Stępień z kl. VI c, podopiecznej pani Izabeli Królak.

 

Biblioteka - dobre miejsce dla człowieka

Kiedy jest mi smutno,

kiedy jest mi źle,

biorę swoje książki,

które czytać chcę.

Gdy już je przeczytam,

idę właśnie tam,

gdzie dla człowieka

najlepsze miejsce znam.

Jest to biblioteka,

mój największy skarb,

dobry dla każdego

 – najpiękniejszy raj.

Mogę w niej odpocząć

 i przeczytać też

bardzo mądre książki.

Możesz i Ty też!!!

Dużo się w niej uczę

o życiu i świecie.

Najwięcej informacji

w bibliotece znajdziecie!

Dobrze się tu czuję

i polecam Wam

jeszcze raz to miejsce,

które świetnie znam.

 

Weronice serdecznie gratulujemy!!!

Życzymy szlifowania kunsztu literackiego i kolejnych sukcesów.

 

Październik to Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych. W tym roku upłynął pod hasłem: ,,Książka nas łączy”. Z tej okazji biblioteka szkolna podjęła ciekawe działania promujące bibliotekę i czytelnictwo.

Uczniowie z klas VI-VII mieli okazję zaprezentować swoje umiejętności literackie w konkursie na wiersz lub fraszkę o bibliotece. Zwyciężył utwór pt. Biblioteka, dobre miejsce dla człowieka autorstwa Weroniki Stępień z kl.VI c.

Klasy IV b i IV h wzięły udział w zajęciach bibliotecznych. Uczniowie poznawali tajniki warsztatu informacyjnego jakim są katalogi biblioteczne. Wykorzystując zdobytą wiedzę, każdy wybrał sobie interesującą go książkę.

Na szkolnych korytarzach pojawiły się kolorowe plakaty reklamujące czytelnictwo.

Leśne opowieści 

12 października 2017 r. uczniowie z zerówki z opiekunem i panią z biblioteki szkolnej odwiedzili Filię nr 11 Miejskiej Biblioteki Publicznej. Dzieci z zainteresowaniem obejrzały przedstawienie kukiełkowe o perypetiach Basi, które stało się pretekstem do rozmów o mieszkańcach lasu i leśnych roślinach. Wiele radości sprawiła im zabawa w grzybobranie. Na koniec zajęć wszystkie dzieci z zaciekawieniem oglądały książki o leśnych roślinach i zwierzętach.

29 września przypada Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania. Święto to powstało z inicjatywy Polskiej Izby Książki i ma służyć podkreśleniu zalet głośnego czytania.

Z tej okazji biblioteka szkolna w tym dniu zorganizowała głośne czytanie dla najmłodszych uczniów naszej szkoły. Dzieci z zerówki z zaciekawieniem słuchały bajek i wierszy czytanych przez panie bibliotekarki. Wyraziły również chęć udziału w kolejnych takich spotkaniach.

Nasi uczniowie w zmaganiach konkursowych z twórczości H.Ch. Andersena.

Koło biblioteczne w Muzeum Zabawy i Zabawek na wystawie "Książka zabawka wczoraj i dziś."

Październik był Międzynarodowym Miesiącem Bibliotek Szkolnych. W 2012 roku obchodzono go pod hasłem Biblioteki szkolne – klucz do przeszłości, teraźniejszości i przyszłości. Z tej okazji biblioteka w SP 33, jak co roku, została szczególnie udekorowana i ozdobiona. Na ścianach zawisły m.in. plakaty wykonane przez uczniów, zachęcające do częstego odwiedzania tego miejsca.

Uczniowie SP 33 uczestniczyli w zajęciach edukacyjno - czytelniczych prowadzonych w Miejskiej Bibliotece Publicznej. Klasy II B, II D i II E zmagały się z odgadywaniem nazw zawodów mniej i bardziej znanych.
Klasy III A, III C i III E, bawiąc się, sprawdzały znajomość treści książki „Puc, Bursztyn i goście".

W ramach obchodów XXI Tygodnia Kultury Języka uczniowie klasy II D, IV A i V C uczestniczyli w zajęciach językowych zorganizowanych przez nauczycieli bibliotekarzy w filii nr 11 Miejskiej Biblioteki Publicznej. Drugoklasiści rozwiązywali liczne łamigłówki sprawdzające poprawność w zdaniach, tworzyli nowe wyrazy, zmagali się z językowymi „łamańcami”
i wykazywali się znajomością ortografii.
Klasa IV A spotkała się w barze Słowotworek. Dzieci musiały przyrządzić kilka oryginalnych dań: bigos z przysłów, fileta nadziewanego homonimami, sałatkę literkową, a na deser ciasto łamaniec językowy.
Uczniowie kl. V C poprawiali błędy stylistyczne w zdaniach, wyjaśniali znaczenia związków frazeologicznych i przysłów, czyli zmagając się z zawiłościami ojczystego języka, „brali byka za rogi” i „wpuszczali go w maliny”.
To były bardzo pouczające i zabawne lekcje.

Wizyta pierwszaków w szkolnej bibliotece
Dużo radosnego zamieszania zrobiły w bibliotece pierwszaki, które odwiedziły ją, aby podsumować swoje spotkanie
z książką w klasie pierwszej. Dzieci z dużą pasją i zaangażowaniem rysowały bohaterów swoich ulubionych lektur. Wszystkie prace zostały wyeksponowane w bibliotecznej galerii.